دکتر مینا پورفرخ

متخصص روان شناسی

دکتری روان شناسی

دکتری روان شناسی عمومی

روان شناس و مشاور

روان درمانگر

دکتر مینا پورفرخ

متخصص روان شناسی

دکتری روان شناسی

دکتری روان شناسی عمومی

روان شناس و مشاور

روان درمانگر

ن‍وشته های بلاگ

اختلالات شخصیت

فروردین ۲۱, ۱۳۹۹ اختلالات شخصیت
اختلالات شخصیت

اختلالات شخصیت

اختلال شخصیت اختلالی شایع و مزمن است و شیوع آن در جمعیت عمومی حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد گزارش شده است و علائم آن طی چند دهه تظاهر می کند. اختلال شخصیت می تواند از عوامل زمینه ساز سایر اختلالات روانشناختی باشد. احتمال آنکه بیماران دچار اختلال شخصیت کمک های روانشناختی و روانپزشکی را نپذیرند و هر گونه مشکلی را انکار کنند بسیار بیشتر از سایر بیماران است. علائم اختلال شخصیت برون دگرساز (آلوپلاستیک) است یعنی این بیماران می توانند محیط بیرونی خود را تغییر دهند و بر نیازهای خود منطبق سازند. از ویژگی های دیگر اختلالات شخصیت خودهمخوان (ego-syntonic) بودن آن است یعنی برای این افراد این ویژگی ها قابل قبول و پذیرفتنی است، احساس ناراحتی نمی کنند و مشکلات خود را به دیگران نسبت می دهند بنابراین فاقد انگیزه برای درمان هستند و دربرابر درمان مقاومت می کنند. پس اغلب باعث آزار و اذیت اطرافیانشان هستند.

اختلالات شخصیت، ویژگی های شخصیتی و الگوهایی نافذ و پایدارند و نشات گرفته از تجارب درونی و رفتارهای بادوامی که دور از معیارهای فرهنگی فرد است، نفوذی غیرقابل انعطاف دارد، از نوجوانی یا جوانی شروع می شود، در طول زمان تغییر نمی کند و موجب ناخشنودی فرد و مختل شدن کارهایش می شود. حداقل در دو حوزه از چهار حوزه شناخت، عاطفه مندی، کارکرد بین فردی و کنترل تکانه تظاهر می کند. هرگاه صفات شخصیتی، غیرقابل انعطاف و غیرانطباقی باشد و کارکردهای فرد را مختل سازد یا رنج و عذاب درون ذهنی برایش ایجاد کند تشخیص اختلال شخصیت را می توان مطرح کرد.

اختلالات شخصیت به سه دسته تقسیم می شوند:

Cluster A (1 (اختلالات شخصیت پارانویید، اسکیزویید و اسکیزوتایپی)

افراد مبتلا به این اختلالات اغلب غریب و نامتعارف به نظر می رسند. این اختلالات در بستگان تنی بیمار مبتلا به اسکیزوفرنی شایع تر است.

Cluster B (2 (اختلالات شخصیت ضد اجتماعی، مرزی، نمایشی، خودشیفته و منفغل- پرخاشگر)

افراد مبتلا به این اختلالات اغلب نمایشی، نامتعادل و دمدمی اند. اختلال شخصیت ضد اجتماعی با اختلالات مربوط به الکل رابطه دارد. بین اختلال شخصیت نمایشی و اختلال جسمانی سازی (somatization) یا سندرم بریکه رابطه ای قوی وجود دارد.

Cluster C (3 ( اختلالات شخصیت اجتنابی، وابسته، وسواسی- جبری و شخصیت افسرده)

افراد مبتلا به این اختلالات اغلب مضطرب و هراسان به نظر می رسند. بیماران اجتنابی و دوری گزین اغلب سطح اضطراب بالایی دارند.

پژوهش ها نشان داده اند که دفاع های بیمار می تواند موقتا اضطراب و افسردگی فرد مبتلا به اختلال شخصیت را از بین ببرد. پس یکی از دلایلی که افراد مبتلا به اختلال شخصیت رفتارشان را تغییر نمی دهند همین است که دست کشیدن از هر دفاع یعنی بیشتر شدن اضطراب و افسردگی خودآگاهانه آن ها.

یک دیدگاه بنویسید
Don`t copy text!