دکتر مینا پورفرخ

متخصص روان شناسی

دکتری روان شناسی

دکتری روان شناسی عمومی

روان شناس و مشاور

روان درمانگر

دکتر مینا پورفرخ

متخصص روان شناسی

دکتری روان شناسی

دکتری روان شناسی عمومی

روان شناس و مشاور

روان درمانگر

ن‍وشته های بلاگ

اختلال شخصیت اسکیزوئید

اختلال شخصیت اسکیزوئید

اختلال شخصیت اسکیزوئید

تشخیص اختلال شخصیت اسکیزوئید در بیمارانی مطرح می شود که الگوی همیشگی زندگی شان انزوای اجتماعی بوده است. آن ها از تعامل های انسانی ناراحت می شوند. درونگرا هستند و حالت عاطفی کند و محدود دارند. از دید دیگران این افراد نامتعارف، منزوی و تکرو تلقی می شوند. این افراد بیشتر جذب مشاغل انفرادی می شوند که مستلزم حداقل تماس با دیگران است. خیلی از این افراد شبکاری یا مشاغل اقماری را ترجیح می دهند چون مجبور نیستند با افراد زیادی برخورد داشته باشند و خلوت تنهایی شان حفظ می شود. در اولین دیدارها ممکن است ناراحت به نظر برسند چرا که به ندرت تماس چشمی را تحمل می کنند. حالت عاطفی آن ها محدود، سرد و یا جدی است. اما در پس این سردی شاید بتوان به ترس آن ها پی برد. شاد و شنگول بودن برای این بیماران مشکل است اگرچه سعی می کنند خود را شوخ طبع نشان دهند. تکلم بیمار، هدفمند است اما سعی می کند جواب های کوتاه به سوال ها بدهد و سعی می کند در صحبت کردن پیش دستی نکند. آن ها ممکن است شیفته اشیاء بی جان یا مفاهیم ماوراء طبیعی باشند. در محتوای ذهنی آن ها احساس صمیمیت ناموجهی نسبت به افرادی که خوب نمی شناسند یا مدت هاست که ندیده اند وجود دارد. وضعیت هشیاری و شناخت این بیماران سالم است، حافظه خوبی دارند و از ضرب المثل، تفسیری انتزاعی ارائه می دهند.

افراد مبتلا به اختلال شخصیت اسکیزوئید تودار و سرد و نجوش به نظر می رسند و گوشه گیر هستند و هیچ توجهی به اتفاقات روزمره و علایق سایر افراد نشان نمی دهند. آن ها ظاهری آرام و غیر معاشرتی دارند. سرشان در لاک خودشان است و به هیچ وجه نیاز یا اشتیاقی به داشتن پیوندهای عاطفی با دیگران نشان نمی دهند. آن ها از همه دیرتر به تغییرات مد در جامعه علاقه مند می شوند. آن ها تحمل مشاغل رقابت طلبانه و چالشی را ندارند. زندگی جنسی آن ها ممکن است منحصرا در خیال طی شود و از ایجاد روابط جنسی پخته خودداری کنند. مردانی که به این اختلال مبتلا هستند علاقه ای به ازدواج ندارند و ممکن است هیچ وقت ازدواج نکنند چون نمی توانند با کسی صمیمی شوند. اما زنان مبتلا به اختلال شخصیت اسکیزوئید ممکن است منفعلانه به ازدواج با مردان پرخاشگر که خواهان چنین زنانی هستند تن دهند. این افراد هیچ وقت نمی توانند خشم خود را مستقیما ابراز کنند. این افراد می توانند در امور فارغ از روابط انسانی مثل ریاضیات و نجوم سرمایه عاطفی قابل توجهی صرف کنند. آن ها مجذوب مدهای بهداشتی و غذایی مثل گیاهخواری و خامخواری، نهضت های فلسفی و طرح های مربوط به بهبود وضعیت اجتماعی می شوند. از آنجاییکه عموما منفعل هستند و اعمال پرخاشگرانه در واکنش های آن ها جایی ندارد، اگر با تهدید یا خطر مواجه شوند غرق در خیالپردازی همه توانی (omnipotence) شده و یا به تسلیم و رضا تن می دهند.

  • فرد مبتلا به اختلال شخصیت اسکیزویید چه مشکلاتی را در روابط بین فردی خود تجربه می کند؟

شخص مبتلا به این اختلال در روابطش همیشه منزوی است و فعالیت های انفرادی را ترجیح می دهد تا از هر ارتباطی به دور باشد. او بیشتر نقش هم اتاقی را خواهد داشت و از نظر عاطفی ناپخته رفتار می کند زیرا او برای عواطف و نیازهای جنسی شما ارزشی قائل نیست و اگر بخواهید با او وارد یک رابطه طولانی مدت و ازدواج شوید ناکام خواهید بود. نیاز به عشق و تعلق در این افراد بسیار کم است و معمولا به میل خود و کاملا آگاهانه از جنس مخالف کناره گیری می کنند و به ندرت ممکن است ازدواج کنند زیرا علاقه ای به روابط بین فردی ندارند. آن ها به ندرت ممکن است آغازگر رابطه ای باشند و در روابط خود پیش قدم نمی شوند چون شور و شوقی به صمیمیت عاطفی ندارند. این سردی و بی تفاوتی در رابطه درحقیقت اولین شکایتی است که این افراد از همسران خود دارند. این افراد نسبت به نگرانی های همسر و شریک عاطفی بی اعتنا هستند و زمانی که به قطع رابطه یا طلاق تهدید می شوند ناراحت نمی شوند و شما متوجه خواهید شد که همسر بیمار شما نیازی به وجود شما ندارد.

  • اگر رابطه با فرد مبتلا به شخصیت اسکیزویید تا این حد ناخوشایند است پس چرا جذب افراد اسکیزویید می شوید؟

یکی از مهمترین ویژگی های شخص اسکیزویید، روحیه انزواطلبی اوست که در نظر شما فرد بی آزار جلوه می کند. ممکن است این سکوت و کم حرفی حس متفاوت از بقیه بودن و اسرارآمیز بودن بدهد و این رفتار به ظاهر آرامش بخش را همانند خویشتنداری بسیار جوانمردانه به حساب آورید. از آنجاییکه او نسبت به انتقاد بی تفاوت است این باور در شما بوجود خواهد آمد که با فردی صبور در ارتباط هستید. رابطه با او یک تجربه دوستی مشترک و دوطرفه نخواهد بود و مسئولیت رابطه و اقدامات آن تماما برعهده شما خواهد بود. باید بدانید که تلاش برای دریافت کمترین تحسین یا توجه از طرف او بی فایده است.

اگر شما در تجربیات خود پی برده اید که اصولا جذب چنین افرادی می شوید از خود بپرسید که در نیازهای درونی تان چه چیزی باعث می شود که مدام در تلاش برای برقراری رابطه عاطفی با فردی باشید باشید که تمایلی به برقراری رابطه نزدیک و صمیمی ندارد؟ چه عاملی باعث می شود باوجود پی بردن به نادرست بودن رابطه، همچنان در رابطه بمانید و تلاش کنید این بند نازک و این سردی عاطفی را حفظ کنید؟ آیا از کودکی با چنین والدینی که سرد و بی احساس بوده اند خو گرفته اید؟

اگر شما جزء افرادی هستید که مایلید دیگران محتاج شما باشند پس به پای شخص اسکیزویید خواهید نشست. احتمالا شما جزء آن دسته افرادی هستید که دوست دارند نقش ناجی و مراقب داشته باشند و از اینکه دیگران محتاجشان باشند احساس خوبی دارند. اشتباه وقتی خود را نشان می دهد که متوجه می شوید او به شما نیازی ندارد بلکه از تنهایی خود لذت می برد. بی تجربگی او در روابط اجتماعی دال بر ناپختگی هیجانی اوست.

باید توجه داشته باشید که ازدواج با فرد اسکیزویید شما را به یک فرد تنها و گوشه گیر تبدیل خواهد کرد که مجبور است برای همیشه یک رابطه یک طرفه را همراهی کند. مسئله این نیست که او علاقه ای به داشتن پیوند عاطفی دوسویه ندارد بلکه او قادر به برقراری این ارتباط نیست.

یک دیدگاه بنویسید
Don`t copy text!